Apple'ın Tutmayan Ürünleri
Dünyanın en başarılı ürünlerini Apple üretse de yıllar önce durup pek böyle değilmiş. Neyse ki o kötü ürünler yıllar öncesinde kaldı ve ancak müzelerde kendilerine yer bulabiliyorlar.

1. Apple Newton MessagePad

Apple Newton MessagePad

Apple'ın en kötü CEO'su olarak gösterilen ve Apple'da çalıştığı dönemde şirketin dibe vurmasına sebep olan John Sculley'in CEO'luk döneminde çıkan başarısız ürünlerden biri. Apple Newton MessagePad, el yazısını tanıyan ilk dokunmatik tüketici cihazı olacaktı. Olamadı hem başarısız hem de çok pahalıydı ve sadece Bayburt nüfusu kadar satabildi.

2. Macintosh TV

Macintosh TV

Apple'ın hala böyle bir ürün neden çıkardığını anlamış değiliz. Normal bir Macintosh olabilirdi. İçine sadece belki bir TV Kartı takmak yetebilirdi ama onlar Macintosh TV diye bir şey çıkardılar ve tutmadı. O kadar az sattı ki. Bayburt nüfusunun 4'te 1'i kadar ancak.

3. Apple Pippin

Apple Pippin

Cihaz o kadar kötüydü ki, 100 bin adet üretildi ama sadece 42 bin adet satıldı. Siyah ve Beyaz olmak üzere iki renkte üretildi. 1995'te üretilmeye başlandı ve ölümü 1997'de oldu. O tarihlerde lüks sayılabilecek Cd-Rom'u bile vardı. Ama bu bile ölümünü yavaşlatmadı.

2006 yılında da PC World dergisi "Tarihin en kötü 25 teknoloji ürünü" diye bir çalışma yaptı. Apple Pippin bu çalışmada kendisine 22. sırada yer buldu.

4. iPod çorabı

iPod çorabı

iPod'larda üşürmüş. En azından biz de yeni öğrendik. Apple böyle bir şeyi neden çıkardı bilmiyoruz ama çıkarmış işte. 29 dolara satılan iPod Çorabı 8 yıl piyasada kaldı. 8 yıl boyunca kimlerin aldığı ise hep merak konusu olarak kalacak. 

5. Apple II Graphics Tablet

Apple II Graphics Tablet

Apple tarafından 1979'da çıkan masaüstü bilgisayar Apple II için piyasaya sürüldü. Şimdiki grafik tabletlerin atası bile olabilirdi. Hem daha çıktığında sorunluydu hem de bir Apple masaüstü  kadar pahalıydı. O tarihlerde 650 Dolardan satıldı. Şimdi ise Ebay'da 205 dolardan sahiplerini bekliyor. 

6. QuickTake 100, 150, 200

QuickTake 100, 150, 200

Üretimi için 1992 yılında kollar sıvandı. 1994 yılından 1997'ye kadar 3 modeli üretildi. (QuickTake 100, QuickTake 150, QuickTake 200) O yıllarda Kodak ve FujiFilm'in de benzer ama daha uygun fiyatta ürünleri vardı ve Apple'ın bu ürünü tutmadı.

Üretilen 3 model de 24 Bit, 640*480 çözünürlüğe sahipti.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları