Hollywood Yapımlarında Rol Almış Türk Oyuncular
Millet olarak yabancı filmlerde Türkiye ile ilgili bir sahne görmek bizi heyecanlandırır. Hatta Türkiye'de geçen yabancı filmlere ayrı bir önem veririz. Türkiye'deki oyuncularımızın da ara ara Hollywood yapımlarında boy gösterdiği olmuyor değil. Bazıları üçüncü sınıf film olsa da işte size Hollywood yapımlarında boy göstermiş Başta Haluk Bilginer olmak üzere Türk oyuncular.

1. Haluk Bilginer

Haluk Bilginer

Kuşkusuz "Hollywood Yapımlarında Rol Almış Türk Oyuncular" dendiğinde akla ilk gelen isim Haluk Bilginer'dir. Türk izleyicisi en son Haluk Bilginer'i Masum'da izlemişti.
Bilginer,  2009 yılında vizyona giren The International (Uluslararası) adlı filmde Clive Owen’la kamera karşısına geçmişti. Ayrıca The Reluctant Fundamentalist ve Buffalo Soldiers filmlerde de Haluk Bilginer rol almıştı.

Bilginer ayrıca BBC dizisi olan New Blood isimli dizide John Malik isimli karakteri oynamıştı. 

Haluk Bilginer 1992 yapımı "The Young Indiana Jones Chronicles" adlı dizide de Daniel Craig ile bir sahne paylaşmıştır.  Bilginer o sahne de Craig'i bıçaklamaktadır. O sahne için tıklayınız.
https://www.youtube.com/watch?v=pDvbF3p7Dsc

2. Saadet Işıl Aksoy

Saadet Işıl Aksoy

Başrolünde Catherine Zeta Jones’un  yer aldığı 2009 yapımı Aşkın Yaşı Yok'ta (The Rebound) 7 saniye görünen Saadet Işıl Aksoy daha sonra da başrolünde Penelope Cruz’un olduğu Sen Dünyaya Gelmeden (Twice Born, 2012) filminde de rol aldı.

Saadet Işıl Aksoy ayrıca 2008 yapımı  “A Beautiful Life” filminde Denise olarak karşımıza çıkmıştı.

3. Mehmet Günsür

Mehmet Günsür

Başrolünde Dominique Swain yer aldığı 2007 yapımı Fall Down Dead isimli korku filminde Mehmet Günsür, Stefan Kercheck isimli bir dedektifi canlandırmıştı.

4. Salih Güney

Salih Güney

Türkiye’de çekilen You Can’t Win Them All (Paralı Askerler, 1970) adlı filmde Salih Güney aralarında Fikret Hakan'ın da yer aldığı Tony Curtis, Charles Bronson ve Michele Mercier ile kameralar karşısına geçmişti. Film maalesef Türkiye'de Atatürk düşmanlığı yaptığı gerekçesi gösterilememişti.

Güney'in yıllar sonra verdiği bir röportajda şu ifadeler yer almıştı;

...filmin seçmesi için yığınla oyuncu gelmiştir ancak yönetmen Salih Güney’i görür görmez “Bekleyen herkesi yollayın, aradığım Yüzbaşı Enver geldi” der ve filme kabul edilir.

5. Zuhal Olcay

Zuhal Olcay 1992 yapımı The Young Indiana Jones Chronicles adlı yabancı dizinin İstanbul'da geçen sahnesinde Halide Edip Adıvar rolü ile yer almıştı. 

6. Okan Bayülgen

Okan Bayülgen

1992 yapımı The Young Indiana Jones Chronicles adlı yabancı dizide sadece iki kelime konuşan figüran olarak yer almıştır. Bayülgen'in söylediği o iki kelime, "“500 metre”dir.

7. Tamer Karadağlı

Tamer Karadağlı

iMDB verilerine göre oldukça başarısız görünen 2006 yapımı Living and Dying (Ölümle Dans) isimli filmde Tamer Karadağlı "Nicholai Duca" isimli bir karakteri canlandırmıştı.

8. Meltem Cumbul

Meltem Cumbul

Meltem Cumbul 2008 yapımları olan The Alphabet Killer'da  (Alfabe Katili) "Elisa Castillo" karakterini, A Beautiful Day'da ise (Güzel Bir Hayat) "Antanas" karakterlerini oynamıştı.

Meltem Cumbul ayrıca Bollywood yapımı olan Tell Me O Kkhuda isimli filmde Zainab Zardari karakteri ile yer almıştır.

9. Fikret Hakan

Fikret Hakan

Atatürk düşmanlığı yaptığı gerekçesiyle Türkiye'de gösterim şansı yakalayamayan 1970 yapımı You Can't Win Em All (Paralı Askerler) isimli filmde Fikret Hakan "Colonel Elci" karakterini canlandırmıştı. Bu rol için filmin yapımcıları önce Anthony Quinn’e teklif götürmüş olsalar da Quinn, program yoğunluğu sebebiyle rolü reddetmişti.

You Can't Win Em All 'da ayrıca Salih Güney'de rol almıştı.

10. Nehir Erdoğan

Nehir Erdoğan

Nehir Erdoğan 2008 yapımı Broken Angel (Meleğin Sırları) isimli filmde başrol oynamıştır. Ebru isimli bir karakteri oynayan Erdoğan bu rolünde bir Türk kızını canlandırmıştır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları