İnternetten Yayılmış 10 Büyük Yalan!
Çoğu kez kaynağı bilinmeyen ve kulaktan kulağa yayılıp bazen de değişikliklere uğrayarak
yayılan söylentilere şahit olmuşsunuzdur. İnternetin hayatımıza girmesiyle de bu söylentiler daha kolay yayılmıştır. İşte internet dünyasının en meşhur 10 yalanı.

Kendi Tavşanlarını Yeme Tehditi

Kendi Tavşanlarını Yeme Tehditi

İsimlerinin Toby ve James olduğunu söyleyen iki kişi, kurdukları savetoby.com adlı internet sitesinde evlerinde Toby adında bir tavşan beslediklerini ve eğer kendilerine 50.000 USD bağışta bulunulmazsa Toby'i kesip yiyeceklerini açıklamışlardı. Kısa süreliğine bazı kişileri harekete geçirmiş olsa da, internet sitesi kısa süre sonra yayından kaldırıldı ve bunun tamamen bir eşek şakası olduğu anlaşıldı.

Noel Baba Aslında Coca Cola'nın Bir Reklam Ürünü

Noel Baba Aslında Coca Cola'nın Bir Reklam Ürünü

Her ne kadar pek yaygın olmasa da Noel Baba'nın Coca Cola tarafından bir reklam aracı olarak oluşturulup piyasaya sürüldüğü de konuşulan garip yalanlardan bir tanesi. Bunun bir dayanağı olarak da Noel Baba temasının Coca Cola reklamlarında yoğun bir şekilde kullanılması gösteriliyor. Noel Baba ilk kez Coca Cola reklamlarında 1900'lü yıllarda kullanılmıştı. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi Noel Baba'nın geçmişi çok daha eskilere dayanıyor.

Ölenler ve Yaşayanlar Arasındaki Sayı Oranı

Ölenler ve Yaşayanlar Arasındaki Sayı Oranı

Uzun bir süre doğruluğuna inanılan bir başka garip yalan da insan nüfusuyla ilgiliydi. Şuan dünya üzerinde yaşayan insanların sayısının, dünya var olduğundan bu yana yaşamış ve ölmüş tüm insanların toplamından daha fazla olduğu iddia edildi. Ancak durum elbette böyle değil. Bugüne dek dünyamızdan 107 milyar insanın geçtiği tahmin ediliyor. Bugün dünya nüfusu ise 7 milyar civarında.

Uzaylı Nakşedilmiş Katedral Duvarı

Uzaylı Nakşedilmiş Katedral Duvarı

İspanya'nın Salamanca şehrinde bulunan bir katedralin (büyük kilise) duvarında görülen bu astronot figürleri görenlerin kafasını karıştırmış, bazı amatör dünya dışı yaşam araştırmacılarının da heyecanlanmasına sebep olmuştu. Ancak bu elbette uzaylıların eski bir yapıya attıkları bir imza değildi. Birincisi ilgili katedral günümüzde inşa edilmişti, ve yapısı itibariyle eski bir katedrali andırıyordu. Duvarlardaki astronot simgeleriyse gerçekti. Ancak bu taş ustası Jeronimo Garcia'nın eseri üzerine attığı imzadan başka birşey değildi. 

Bankamatik Şifrenizi Tersten Girince

Bankamatik Şifrenizi Tersten Girince

Ana haber bültenlerine bile konu olan bir diğer internet yalanıysa bankamatikler hakkındaydı. İddia'ya göre bankamatiklerde şifrenizi tersten girdiğinizde bankamatik tarafından en yakın polis merkezine bir uyarı gönderiliyordu. Bu bankaların şüpheli bir durumla karşılaştığınızda (hırsızlık ve gasp ihtimali gibi) polisten yardım istemenizi sağlamak için geliştirdiği bir teknolojiydi. Bunun da bir internet yalanı olduğunun farkedilmesi çok uzun sürmedi. Ancak bu yalana daha ilk andan itibaren inanmayanlar da vardı : Şifresinin tersten yazılışıyla, normal biçimde yazılışı aynı olanlar (6996 gibi)

21.12.2012'de Güya Kıyamet Kopacaktı!

21.12.2012'de Güya Kıyamet Kopacaktı!

Bu yazıyı okuyabiliyorsunuz dimi? Demek ki en büyük yalan da buydu.
Maya takvimine göre 21.12.2012 tarihinin dünyanın son günü, yani kıyamet günü olduğu uzun süre gündemi meşgul etmişti. Hatta kıyamet koptuğunda dünya üzerinde "güvenli" olabilecek bir kaç noktadan birinin de İzmir'in Şirince köyü olduğu iddia edilmişti. Ancak bu da internet ahalisi tarafından körüklenen yalanlardan bir tanesiydi. 

Evlilik Yüzüğü Niye Sol Ele Takılır

Evlilik Yüzüğü Niye Sol Ele Takılır

Evlilik yüzüğünün sol ele takılmasının sebebinin, sol elimizden geçen damarların kalbimize uzandığı uzun süre iddia edildi. Ve hatta bugün dahi internette küçük bir araştırma yapacak olursanız, benzer yüzlerce sonuçla siz de karşılaşabilirsiniz. Ancak sorun şu ki, vücudumuzdaki bütün damarlar kalbimizle (normal olarak) bağlantılıdır. Yani işin aslı, ortada sol elimizin damarlarını özel kılacak bir durum yok.

#baldforbieber Justin Bieber Saçlarını Kazıttı

 #baldforbieber Justin Bieber Saçlarını Kazıttı

Justin Bieber'ın katıldığı bir televizyon programından alınan bir kare, maharetli bir photoshop meraklısı tarafından internete servis edilince, bazı Justin Bieber hayranları kafalarını kazıtarak kendi fotoğraflarını çekmiş ve #baldforbieber etiketiyle internet hesaplarında yayınlamışlardı. 

Bir Ergenin Justin Bieber Aşkı

İnternet Explorer ile IQ Arasında Bir İlişki Var Mı?

İnternet Explorer ile IQ Arasında Bir İlişki Var Mı?

2011 yılında içlerinde CNN, BBC gibi kuruluşların da olduğu birçok medya organı tarafından geçilen bir haber yapılan bir araştırmanın sonuçlarını içeriyordu. Araştırmaya göre 100.000 kişi ile yapılan dev bir araştırma sonucu internet explorer kullanıcılarının daha düşük bir zeka puanına (IQ) sahip olduğu iddia ediliyordu. Ancak daha sonra böyle bir anketin yapılmadığı, bu anketi yaptığı iddia edilen şirketinde dolandırıcı olduğu anlaşıldı. 

Bir Kap İçerisinde Hayvan Nasıl Yetiştirilir

Bir Kap İçerisinde Hayvan Nasıl Yetiştirilir

Bir MIT öğrencisi tarafından biraz photoshop desteğiyle hayli inandırıcı bir hale gelmiş yalanlardan bir tanesi de buydu. Açtığı internet sitesinde herhangi bir kap içerisinde nasıl hayvan yetiştirebileceğinizi ve bu hayvanların kemiklerinin bir noktadan sonra kabın şeklini alacağını iddia eden bu kişi, buna inanan çılgın bir kalabalık tarafından yöneltilen tepkiler sonucu kısa süre sonra internet sitesini yayından kaldırdı. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları