Öncesi Ve Sonrası İle Star Wars Oyuncuları
Star Wars serisi, uygulanan özel efektleri ve hikâyesiyle tüm nesiller için insan aklının sınırlarını zorlayan bir başarı olarak nitelendirilmiştir.

George Lucas bu seriyi oluşturmak için yola çıktığı zamanlarda, filmin bu denli yankı uyandıracağına dair hiç kimsenin bir fikri yoktu. Fakat Star Wars filminin başarısı, filmoyuncularının kariyerlerini şimdiye kadar yapılmış diğer filmlerden daha ilerigötürdü. Lucas filmin yapım aşamasında bilerek daha az deneyimli yeni yüzler kullanarak, taze ve özgün bir hava yarattı. Hem de bunu diğer filmlerle karşılaştırdığınızda komik kalacak kadar cüzi rakamla gerçekleştirmiştir.

Peki ilk gösterimi 1977 yılında yapılan ve ilk gösterimini o yıllarda izleyen insanlara kendilerini bir nebze de olsa yaşlı hissettiren bu filmin şimdilerde neler yapıyorlar? Ve şimdi, uzun yıllar önce çok ama çok uzaklarda başlayan bu filmin hikayesini daha da gizemlileştiren 10 oyuncuyu ele alalım.

10- Billy Dee Williams / Lando Calrissian

10-  Billy Dee Williams / Lando Calrissian

Lando Calrissian karakteriyle tanıdığımız Billy Dee Williams, bildiğiniz üzere serinin 5. Filmi İmparator ile 6. Filmi Jedi’ın Dönüşü’nde rolalmış ve kısa bir süreliğine de olsa Darth Vader’a hizmet etmişti. Film çekimleri sırasında halihazırda aktör olan Billy, Star Wars serisinde rol almasının gelecekte kariyeri için dönüm noktası olacağını tahmin bile edemiyordu. Nitekim 1989 tarihli Batman filminde de Harvey Dent karakterini canlandırmıştı.

Billy Dee Williams şimdi 78 yaşında ve kalbi hala filmlerde rol alabilmek için atıyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde, Star Wars’un animasyon televizyon dizisi olan ‘Star Wars Rebels’de eski karakteri Lando’yu yeniden canlandırmış ve bunun yanı sıra sitcom-vari senaryoların içine klasik  karakterlerin yerleştirildiği ‘Star Wars Detours’da rol almıştır.

9- Anthony Daniels / C3PO

9- Anthony Daniels / C3PO

Bu da kim dediğinizi duyar gibiyiz. C3PO desek peki? Şimdi hepinizin tanıdığına eminiz. 1977 öncesine kadar sadece bir kez oyunculuk deneyimi bulunan Daniels, ki bu çok da prestijli bir iş değildi, Star Wars sayesinde oyunculuk kariyerinde ilerlemeyi ve daha fazla filmde rol alabilmeyi umut etmiştir. 38 yıl boyunca da tüm Star Wars filmleri, video oyunlarında C3PO’nun nihai sesi olmuştur. Öyle ki C3PO karakterinin popülaritesi oyuncunun aktörlüğünün önüne geçmiştir. 

Daniels’ın canını sıkan şey ise, Star Wars serisiyle bağlantılı olmayan işlerde bile halen kendisine robot görünümlü küçük roller teklif edilmesi. Tanınmış bir aktör olma arzusunu yerine getirememesi her ne kadar onun için büyük bir pişmanlık olsa da serinin son filmi olan ‘Güç Uyanıyor’da C3PO rolü ile izleyicilerin karşısına çıkmıştır.

8- Peter Mayhew - Chewbacca

8- Peter Mayhew - Chewbacca

Sıradaki karakterimiz ‘Chewbacca’. 7 fitten daha uzun (yaklaşık olarak 213 cm) bir karakter olan Chewbacca rolü Peter Mayhew’e teklif edilmiştir. İzleyicilerin favorilerinden olan Chewbacca karakteri Mayhew için oldukça zordu. Öyle ki oynadığı dev yaratık sürekli göz önünde olan bir rol değildi. Buna rağmen, Mayhew sinema için harcadığı vakit süresince mutluydu.

71 yaşında olan Mayhew elbette halen Star Wars temalı küçük roller ile sahnede yer alıyor. Ciğerlerinin klasik wookie seslenişini canlandırması için yeterli olmayacağı düşünülse de, Mayhew serinin 7. filmi olan ‘Güç Uyanıyor’da Chewbacca karakteriyle yine beyaz perdede yerini aldı.

7- Kenny Baker - R2D2

7- Kenny Baker - R2D2

Eğer ki daha önce beyaz perdede Kenny Baker’ı görmedim diyorsanız, onun kim olduğunu bilmediğinizdendir. R2D2 desek hatırlar mısınız? Baker, kompakt droid olan R2D2 karakterini canlandırmıştır.

Peter Dinklage gibi cüce rollerinde yer alma fırsatı olmasa da; goblin ya da ‘Flash Gordon’ filmindeki mitolojik cüceler gibi aklınıza gelebilecek çeşitli minyatür rollerde hala başarılı olabilirdi. Her ne kadar Star Wars serisinden sonra para konusunda sıkıntı çekmese de serinin son filminde de R2D2 rolüyle yerini aldı.

6 - Frank Oz - Usta Yoda

6 - Frank Oz - Usta Yoda

Eğer ki genç bir okursanız Frank Oz ismini tanımayabilirsiniz, fakat karakteri bileceğinize eminiz. Oz, usta Yoda’yı kontrol eden ve seslendiren kişi olarak karşımıza çıkmaktadır. ( Serinin 1. Filmi Gizli Tehlike, 4. Filmi Jedi’ın Dönüşü ve 5. Filmi İmparator’da usta Yoda’nın kukla olarak kontrol edildiğini hatırlatmak gerekir.)

İlk filmde usta Yoda karakterini kontrol etmesinin ardından, yönetmen Lucas Yoda karakterinin devamlılığı açısından Oz ile yolları ayırmıştır. Fakat serinin 2. Üçlemesinde Oz’dan özür dileyen Lucas, Oz ile erken sona eren iş ilişkisinden dolayı pişmanlığını dile getirmiş ve yeniden çalışmak talebinde bulunmuştur. 71 yaşında olan Oz, eskiden olduğu gibi kuklaları kontrol edemeyecek olsa da, hem Lucas hem de Susam Sokağı onun çeşitli sesleri çıkarmadaki yeteneğinden destek sağlamaya devam etmiştir.

5- David Prowse - Darth Vader

5- David Prowse - Darth Vader

Prowse, Star Wars serisinde yer almadan önce birçok kişi tarafından bilinen aktörlerdendir. Fakat en ünlü rolü Darth Vader ile anılmaktadır. Prowse’a yüzünün gösterilmeyeceği ve kendi ses tonunun kullanılmayacağı söylendiğinde kafası bir hayli karışmış fakat sonunda Darth Vader olarak seyirci ile buluşmuştur. (Seslendirme ve savaş sahnelerinde başka aktörler kullanılmıştır.)

80 yaşında olan ve 18 yıldır tamamen Star Wars serisinden uzakta kalan Prowse, kendi deyimiyle rol oynamak için şimdilerde fazlasıyla yaşlı.

4- James Earl Jones

4- James Earl Jones

Hatırlarsınız ki Vader karakterini Prowse seslendirmemişti. Lucas, Darth Vader karakterinin tüm zamanların en ikonik seslerinden biri olarak canlandırılmasını planlamıştır. Jones, Star Wars’un başarılı olacağına inanmamış ve bilimkurgu filmi ile oyunculuk geleceğinin belirlenmesini istememiştir. Buna rağmen, gelecek bölümlerde de karakteri seslendirmeye devam etmiştir. Rolü sürdürmesinde kuşkusuz ki kazanmış olduğu paranın önemi azımsanmayacak kadar önemli.

84 yaşında olan Jones, ‘Aslan Kral’dan ‘Barbar Conan’a gerek aldığı roller gerekse seslendirmeleri ile -ki bunca zamandır onu ayakta tutan çok değerli bir ses olduğuna inanılır-  ün kazanmıştır.

3- Carrie Fisher - Leia

3- Carrie Fisher - Leia

Carrie Fisher, 70 ve 80’li yıllarda yaşayan erkeklerin çoğunu kendine aşık etmiştir. Lucas sınırlı şartlarda ilk üçlemenin oyuncu kadrosunu belirlerken, Fisher aranılan karaktere tam uyuyordu. Star Wars’da rolü kaptıktan sonra sinema dünyasında aranılan aktrislerden biri haline gelmiş ve büyük filmlerde rol almak için gerekli altyapıyı sağlamıştı. 

Daha sonrasında bir televizyon dizisi olan ‘Mia’da asil bir karakteri canlandıran 58 yaşındaki güzel aktris, serinin son filminde Leia karakteri ile sinemada yerini almıştır. 27 Aralık 2016'da aramızdan ayrıldı.

2- Harrison Ford - Han Solo

2- Harrison Ford - Han Solo

Star Wars öncesinde küçük çaplı işlerde çalışan ve sinema filmlerinde rol alamayan Ford, Star Wars öncesinde oyunculuğu bırakmış ve daha istikrarlı bir iş olarak gördüğü marangozluk işini yapmaya başlamıştır. Ta ki bir arkadaşı Han Solo karakteri için uygun olacağını söyleyene ve bu rol üzerinde çalışması için onu görevlendirinceye kadar. Lucas, Ford ile görüştüğünde Han Solo karakteri için denemiş ve sonrasında da filmde rol alma şansını kapmıştır.

Star Wars sayesinde sinemaya olan ilgisi yeniden canlanan Ford, Han Solo performansı ile de ilgiyi üstüne çekmiştir. 73 yaşında olan aktör hala erkek seks simgesi olarak nitelendirilmektedir. Ve diğer birçok karakter gibi o da serinin 7. Filminde kaldığı yerden rolüne devam etmiştir.

1- Mark Hamill - Luke Skywalker

1- Mark Hamill - Luke Skywalker

O bir yaşayan efsane! Star Wars öncesinde televizyon programlarında boy gösteren Hamill, Luke Skywalker karakterini canlandırmasıyla adından söz ettirmiş ve daha sonrasında da birçok filmde rol almak için kapıları bu karakter ile aralamıştır.

Star Wars’da rol almasının akabinde sinema hayatına Batman animasyonları ve bilgisayar oyunları serilerinde Joker karakterini seslendirerek devam etmiştir. 64 yaşındaki aktör hem Star Wars hem de Batman hayranları tarafından çok sevilirken, Hamill hayranları ile de bir araya gelmeyi ihmal etmemektedir. Serinin son filmi ile yeniden beyaz perdeye dönmesi için hayranlarının verdiği mesaj ise ortak: “May the Force be with you!”

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları