Uluslararası Uzay İstasyonu Nedir
Uluslararası Uzay İstasyonu, kısaca "UUİ", Dünya'nın yörüngesinde dönen büyük boyutta bir uzay aracıdır. Astronot ekipleri için bir ev ve bunun yanında bilimsel bir laboratuvar görevi görmektedir.

İnşası için birçok ülkenin birlikte çalıştığı Uzay İstasyonu, farklı uluslardan astronotları konuk eder. 400 kilometre irtifada, dünya çevresinde dönüşünü sürdüren UUİ, saatte 28.800 kilometre hızdayken tam bir dönüş yapması yalnızca 90 dakika sürmektedir. Bu da demek oluyor ki, Uzay İstasyonu'ndaki astronotlar, bizim 24 saatlik gün anlayışımıza göre 16 kez gündoğuşuna ve günbatışına şahit oluyorlar. 

Uluslararası Uzay İstasyonu Ne Zaman Yapıldı?

Uluslararası Uzay İstasyonu Ne Zaman Yapıldı?

Uluslararası Uzay İstasyonu büyük boyutlarda olduğundan dolayı tek seferde uzaya gönderilemedi. Uzaya gönderilen ilk parçası, Rus Zarya kontrol modülü Kasım 1998 tarihinde fırlatıldı ve 2 hafta sonra Amerikan Unity noduyla birleştirildi. Kasım 2000 tarihine gelindiğinde ise Uzay İstasyonu ilk ekibini konuk edecek bir biçimde birleştirilmiştir. İnşasının tamamen bitmesi 2011 yılına kadar sürmüştür. 

Uluslararası Uzay İstasyonu Ne Kadar Büyük?

Uluslararası Uzay İstasyonu Ne Kadar Büyük?

UUİ, 6 kişilik astronota ve ziyaretçilere yetecek kadar hacme sahiptir. Eğer Dünya'da olsaydı 420.000 kg ağırlığa sahip olurdu. Aşağıdaki infografikte, gerçek ve kurgusal nesnelerle Uzay İstasyonunun boyutu karşılaştırılıyor. 

Uluslararası Uzay İstasyonu Kaç Bölümden Oluşuyor?

Uluslararası Uzay İstasyonu Kaç Bölümden Oluşuyor?

UUİ'de, astronotların bilimsel araştırma yaptığı laboratuvarın haricinde, birçok farklı bölüm bulunmaktadır. İlk Rus modülü, istasyonun düzgün işlemesi için temel sistemleri barındırıyor. Aynı zamanda uzayda bulunan mürettebat için yaşam alanı sağlıyor. UUİ'nin iki tarafa yayılan uzun kirişlerin üzerinde güneş panelleri ve radyatörler bulunmaktadır. Paneller, Güneş'ten gelen enerjiyi toplayıp, istasyona elektrik sağlıyor. Radyatörler ise istasyonun sıcaklığını kontrol ediyor. İstasyonun dış kısmında robotik kollar mevcuttur. 

Bu ilk başta garip gelse de, uzayda olduğunu düşünülürse gayet mantıklı. Bu kollar ilk zamanlarda istasyonun inşasını sağlamıştır. Şimdi de uzay yürüyüşlerine çıkan bilimadamlarının hareket etmesinde ve uzayda araştırma yapmada kullanılıyor. Hava kilitleri ise basit olarak filmlerde ve belgesellerde görülen, astronotların uzaya çıkarken veya uzaydan gelirken bekledikleri küçük oda. Asıl amacı uzay aracında en önemli faktörlerden olan havanın ve basıncın uzaya kaçmasını engellemek. Son olarak da kenetlenme portu yer almaktadır. Bu da, temel olarak başka uzay araçlarının istasyona bağlanmasını sağlamaktadır. Bu sayede Dünya'dan gelen astronotların ve yiyeceklerin istasyona girişi sağlanıyor. 

Uluslararası Uzay İstasyonu'nun Önemi Nedir?

Uluslararası Uzay İstasyonu'nun Önemi Nedir?

Her şeyden önce Uluslararası Uzay İstasyonu'nun oluşu, insanlığın Dünya dışı yaşama yönelik ilk adımıdır. Uzayda yerçekimi olmadan yaşama şartlarını inceleyip, uzun süreli insanlı uçuşlar için çok kritik bilgiler kaydedilmektedir. Bir başka önemli nokta ise UUİ'de bulunan laboratuvarlar başka bir yerde yapılma ihtimali olmayan, örneğin, yerçekimsiz ortam gereken deney ve araştırmaların gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Ayrıca Uluslararası Uzay İstasyonu, insanoğlunun yapmış olduğu en pahalı ve dünya dışında yapılan en büyük yapıdır. Maliyeti 100 milyar dolardır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları