Amazon Prime Video Üyesi Olunmalı mı?
Öncelikle belirtmem gerekir ki bu yazı Netflix’i gömmek için kaleme alınmamıştır. Ama Netflix’in her geçen gün çöp içerikleri bünyesine eklemesi, bizleri farklı platform arayışına soktuğu da bir gerçek.

Yazımın asıl konusu olan Amazon Prime Video’ya dönelim. Amazon Prime Video’dan sonraki bölümlerde, Prime Video diye bahsedeceğim.

Prime Video maalesef ülkemizde çok bilinmeyen bir platform. Tıpkı Netflix gibi kendi içeriklerini üretiyor, başka içerik sağlayıcılarından da yapımlar alarak müşterilerine “ikram” ediyor bir ücret karşılığında. Aldığı ücret Netflix’in çok altında. Netflix gibi çoklu ekran (bu çoklu ekran olayını insanlar kullanıcı sayısı olarak biliyor. Netflix 1, 2 ve 4 ekran destekli paketleri var ve bu paketlerin özellikleri de farklı. En iyi ses ve görüntü için de 4 ekranlı seçeneği satın almanız gerekiyor) özelliği yok.

Prime Video’nun içeriklerine akıllı telefonlar, Apple Tv, Android Playerler ve akıllı televizyonlarından ulaşabilirsiniz. Tabi bunun için bir uygulama kurmanız gerekmekte. Bu uygulama Netflix’in ki kadar gelişmiş değil. Ama en azından izlediğiniz yapımı farklı cihazlardan sürdürebilme yeteneğini sahip. Beğendiğiniz içerikleri favorilerinize ekleyebilir ve bazı ayarları yine bu APP’den yapabilirsiniz. 

Amazon Prime’ı ilk 6 ay boyunca oldukça düşük bir fiyata izlemeniz mümkün. 

https://www.primevideo.com adresinden sisteme üye olabilir veya normal Amazon üyeliğinizde kullandığınız bilgilerle sisteme giriş yapabilirsiniz. Benim ülke ayarlarından dolayı aylık ödemem 2.99 Euro. Bu ücret 6 ay sonra değişecek ve sonrasında ne kadar olacağını bilmiyorum. Hatta tüm uğraşlarıma rağmen Euro para birimini USD yapamadım. Bu yazıyı okuyan ve çözümünü bilen biri varsa bana yazarsa memnun olurum.

Prime Video İçerikleri Neler?

Prime Video İçerikleri Neler?

Yazımın başında da belirttiğim gibi maalesef Prime Video’nun içerik sayısı Netflix gibi zengin değil. Bu demek değil ki her zaman bu durum böyle olacak. Her geçen zaman içerisinde içerik sayısında artış görülüyor. Eklenen içerikler, Prime Video’nun kendi yapımları olduğu gibi başka içerik üreticilerinin yapımları da oluyor. Şunu da belirtmekte fayda var. Netflix’in de ülkelere göre farklı içerik sunması gibi Prime Video’nun da ülkelere göre farklı içerik sunduğu bir gerçek. Bunun en büyük ve en önemli sebebi telif sorunları. Ülkemizde çok sayıda yabancı yapımın telif hakları DigiTürk’ün elinde olduğu için Amazon veya Netflix bu yapımları ülkemizde yayınlayamıyor.

Prime Video kendi yapımları haricinde başka yapımları da içeriğinde barındırıyor. Bu yapımlardan bazılarının Türkçe dublaj seçeneği de var. Türkçe alt yazılı içeriklerin sayısı dublajlı olanlara göre daha fazla. Ayrıca Prime Video’da 2018 yapımı “Can Feda” isimli Türk filminin de yer aldığını belirteyim.

Prime Video’nun ülkelere göre farklı içerik sunduğunu söylemiştim. Türkiye’den ulaşılabilecek Amazon orijinal yapımı dizilerin bazıları şöyle: The Man In the High Castle, Tom Clancy's Jack Ryan, The Marvelous Mrs. Maisel, American Gods, Goliath, Philip K. Dick's Electric Dreams, Sneaky Pete, The Tick, Jean Claude Van Johnson, Bosch, Good Omens, Fleabag, Hand Of God.

Amazon’un içerik konusunda oldukça hassas davrandığını belirmem gerekiyor. Netflix gibi bulduğu her şeyi içeriğine eklemiyor. Hakan: Muhafız gibi bir diziyi Amazon’da asla bulamazsınız. Haliyle Prime Video’da kalitesiz bir iş göremezsiniz. Tek sıkıntı (aslında sıkıntı da sayılmaz. Çünkü izlemeye ne kadar zaman ayırabiliriz ki?) Prime Video içeriğinin çok sık güncellenmemesi. Ama şimdi servis edilen içerikler sizi uzun süre idare edebilir.

Prime Video Üyeliğimi Nasıl Kaybedip Geri Aldım?

Bu yazıyı hazırlarken, fiyatlandırma ile ilgili olarak da sizlere bilgi vermek istedim. Ayarları karıştırınca iki adet kredi kartımın sisteme tanımlı olduğunu gördüm. Bu kartlardan birini sildim ve ödemenin çekileceği kart sayısını teke düşürdüm. Bu kartın adres bilgilerine, Almanya’da yaşayan kız kardeşimin ev adresini verdim. (Daha önce bu adrese Amazon üzerinden ürün kargolatmıştım)

PrimeVideo.com’un ana sayfasına döndüğümde “Almanya dışından mısınız?” gibi bir soruyla karşılaştım. Beni Amazon.de’ye ve istersem Amazon.com’a yönlendiriyordu. Yani PrimeVideo.com’da yapabileceğim bir şey kalmamıştı.

Hemen Amazon Müşteri Hizmetlerini aradım. Uzun bir telefon görüşmesiyle yaşadığım durumu kendilerine anlattım. Bu arada telefon açmadan önce Amazon.de’ye girerek “Prime” üyesi oldum.

Amazon Prime Üyesi Olmak!

Amazon Prime Üyesi Olmak!

 Bu kısım çok önemli. PrimeVideo.com ile Amazon Prime aynı şey değil. Aynı gibi görünüyor olabilirler ama birbirileriyle aslında pek alakaları yok. Ben PrimeVideo üyeliğimi kaybedince Amazon Prime üyesi oldum. Bu üyelik aslında oldukça fazla ayrıcalık sunan bir paketi beraberinde getiriyor. Kargo ayrıcalığı, Online video, hediye kuponlar ve diğer Amazon müşterilerine göre daha fazla indirimleri yakalama şansı.

Prime’ın Prime Video gibi olacağını düşünerek aldığım üyelik benim için hayal kırıklığı oldu. Video içeriği elbet daha geniş. Ama şu var; İçerikler Almanca ve İngilizce olarak sunuluyor. Yani Prime Video’nun sunduğu içeriklerden farklı. Prime Video’nun içeriği Prime’ın içerisinde var ama Prime’ın içeriklerinin ancak bir kısmı Prime Video’da var. Bunu ancak üye olduktan sonra öğrenebildim. 

Prime’da Türkçe alt yazı seçeneği olmayınca hemen Amazon Müşteri Hizmetlerinin aradım. Hem kaybettiğim Prime Video’nun akıbetinin hem de Prime’da neden Türkçe alt yazılı içeriklerin bulunmadığını sormak için.

Prime Video’nun Yedi Aydır Türkiye’ye Hizmeti Yokmuş!(?)

Aylardır kullandığım hatta bu yazıyı yazmama sebep olacak kadar içeriğinden memnun olduğum Prime Video meğer Türkiye’ye hizmet vermiyormuş. Ee o zaman ben nasıl kullanıyordum?

Prime Video’ya artık ulaşamadığımı, ne yapmam gerektiğini Türk müşteri temsilcisine sordum. Kendileri bana, “Siz nasıl kullanıyordunuz ki? Amazon, yedi aydır Türkiye’ye Prime Video hizmeti vermiyor. Bu zamana kadar kullanıyor olmanıza imkan yok” dedi. Nasıl yani? Ben sistemin “Bug”u muydum?

Müşteri hizmetleri temsilcisinden aldığım cevabı yeterli bulmadım. Bu sefer mesaj attım. Mesajıma kısa sürede cevap geldi. Ben mesajımda, “Prime ile Prime Video’nun farklı şeyleri olduğunu bilen birisi var mı orada?” tarzında bir şeyler yazdım.

Gelen cevap uzundu. Ama özetleyeyim: “İsteğiniz üzerine Prime üyeliğiniz sonlandırılmıştır.”

Evet, bana gelen cevap buydu özetle. Aldığım cevap karşısında şok yaşarken bir yandan da Amazon’a mesaj atıyordum. Yarım saati aşan bir telefon görüşmesi attığım mesajımın hemen ardından gerçekleşti. Yaptığım görüşme elbet güzel sonuçlanmadı. Çünkü PrimeVide.com diye bir yerden maalesef Türk çalışanlar haberdar değil. Konuştuğum kişi Amazon.de’nin de bana yardımcı olamayacağını en mantıklı işin Amazon.com’a ulaşmak olduğunu söyledi. Ben de Amazon.com’a “Chat” yöntemiyle ulaştım. Telefonla konuşacak kadar İngilizcem olmadığı için en mantıklısı Chat yapmaktı.

Yardım sayfasında, Chat’i seçtim. Hiç vakit kaybetmeden hemen yardımcı olabilecek birine ulaştım. Ben yanlışlıkla farklı bir departmanı seçmiş olsam da oradaki yetkili beni Prime Video yetkilisine bağladı. Telefon aktarır gibi başka birine bağlanmış oldum.

Yaşadığım problemi anlattım. Artık Prime Video’ya ulaşamadığımı, Prime’ın içeriklerinin de bana hitap etmediğini, en önemlisinin de TR alt yazısı olmadığını söyledim. Chat yaptığım kişi Almanya’da oturup oturmadığımı sordu. Almanya’da oturmadığımı ama bazı kargolarımı Almanya’ya yönlendirdiğimi söyledim.

Aldığım cevap şu oldu: “Almanya kargo adresinizi silin. Kredi kartınızı silin. Türkiye’den girdiğiniz adresi birincil olarak işaretleyin ve ona kredi kartını bağlayın.”

Hiç ümidim yoktu. Dediklerini teker teker yaptım. Bu sırada ekranım yanıp sönmeye başladı,  “2-3 saat sonra PrimeVideo.com’a yeniden giriş yapın” diyordu Chat yaptığım kişi. 

Adres ve kredi kartı ile ilgili olarak söylenen her şeyi yaptım. 

Sonuç?

Amazon Türkiye, Amazon Almanya’nın çözemediği sorunu, Amazon Amerika çözmüştü. Beş dakika bile beklemem gerekmedi. Üyeliğim geri gelmiş, izleme listeme kavuşmuştum.

Eğer PrimeVideo.com üyeliğiniz varsa siz siz olun ayarlarınızla oynamayın.

Netflix’ten, Netflix’in Hakan:Muhafız gibi bir diziyi bünyesine katmasından, Fatmagül’le yeni dizi hazırlığından benim gibi haz almıyorsanız, Prime Video veya Prime, (yabancı dil sorunu olmayanlar için) tam size göre.

Amazon'un Türkçe Alt Yazılı Dizileri 1

Amazon'un Türkçe Alt Yazılı Dizileri 1

Amazon'un Türkçe Alt Yazılı Dizileri 2

Amazon'un Türkçe Alt Yazılı Dizileri 2

Amazon'un Türkçe Alt Yazılı Dizileri 3

Amazon'un Türkçe Alt Yazılı Dizileri 3

Amazon'un Türkçe Alt Yazılı Dizileri 4

Amazon'un Türkçe Alt Yazılı Dizileri 4

Amazon'un Türkçe Alt Yazılı Dizileri 5

Amazon'un Türkçe Alt Yazılı Dizileri 5

Amazon'un Türkçe Alt Yazılı Dizileri 6

Amazon'un Türkçe Alt Yazılı Dizileri 6

Amazon'un Türkçe Alt Yazılı Dizileri 7

Amazon'un Türkçe Alt Yazılı Dizileri 7

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları