Diyet Kola Severleri Üzecek Haber
Diyet Kola içerek kolanın insan sağlığına verdiği zararlardan kurtulduğunu sananlara üzücek haber yabancı bir üniversiteden geldi. Artık diyet kola içenleri içmeden önce bir kez daha düşündürecek gelişmenin detayı şöyle.

Iowa Üniversitesi’ndeki bir araştırmacı, uzun süredir yaptığı araştırmalar sonucunda diyet kolanın zararlı olduğunu öne sürdü.

Diyet kolaların içinde bulunan aspartam isimli tatlandırıcı, normal şekerden 200 kat daha şekerlidir. Genelde diyet kola gibi hafif içeceklerde bulunan bu tatlandırıcı, bazı yiyeceklerin içerisinde de yer alıyor. 10 yılda, 60.000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen deneyse, aspartam isimli tatlandırıcının şekerden çok daha zararlı olduğu tespit edildi.

Diyet kola içenlerin, kardiyovasküler rahatsızlıklara yakalanma şansının %30 arttığı kanıtlandı. Bu da yetmiyormuş gibi, diyet kola içenlerin kalp krizi geçirme riski diğerlerine oranla %50 daha fazla.

Aspartamın insan sağlığına zararları saymakla bitmiyor. Aspartam içeren diyet kolaların tüketimi önce depresyona sonra da kalp krizine neden oluyor. Depresyona giren insanlar sigara içmeye ve alkol tüketmeye yöneliyorlar. Bu da sağlıklarını oldukça olumsuz etkiliyor.

Ruhsal ve fiziksel sağlığınıza zarar veren aspartam aynı zamanda şu hastalıklara neden oluyor:

Anksiyete

Kişilik bozukluğu

Alzheimer

Fibromiyalji sendromu

Baş ağrısı

Baş dönmesi

Lupus

Hiperaktivite

Agresyon

ALS

Karın ağrısı 

Aspartamın zararlarını gözler önüne seren çalışmanın yiyecek/içecek firmalarını ne şekilde etkileyeceğini zamanla göreceğiz. Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA), 2013’te yaptığı bir açıklamayla aspartamın zararsız olduğunu açıkladı. ABD Tarım Bakanlığı, kimyasal bir bileşen olan aspartamın yiyecek/içeceklerde kullanılmasında bir sakınca olmadığını açıkladı. İki kurumun da fikirlerinin değişip değişmeyeceğini zamanla göreceğiz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları