Harvey Weinstein'in Taciz Etmediği Oyuncu Kalmamış
Holywood'un en önemli yapımcılarından Harvey Weinstein'in taciz skandalının ardı arkası kesilmiyor. Bir itirafla başlayan ve daha sonra çorap söküğü gibi gelen taciz skandalında çok ünlü oyuncular var. Hele ki bazı oyuncuları çırılçıplak soyduğu bile olmuş.

Ashley Judd

Ashley Judd

Harvey Weinstein'in yıllardır sürdürdüğü taciz hakkında ilk konuşan isimlerden biri Ashley Judd olmuştu. Ünlü oyuncu, Weinstein'in kendisini Peninsula Beverly Hills Hotel'de kahvaltıya çağırdığı, ancak otele varmasıyla birlikte yapımcının odasına davet edilerek cinsel tacize uğradığını açıklamıştı. Judd, otel odasında kendisini bir bornozla bekleyen yapımcının kendisine masaj yapmayı teklif ettiğini ya da kendisinin duş alışını izleyip izleyemeyeceğini sorduğunu söylemişti.

Asia Argento

Asia Argento

Asia Argento da ünlü yapımcı tarafından cinsel tacize maruz kaldığını açıklayan ilk oyunculardan biriydi. Bir partiye gittiğini zannederek Weinstein'in odasına çağırılan oyuncu, Weinstein'in kendisine masaj yapmasını talep ettiğini ve rahatsızlık duyduğu kimi cinsel eylemleri gerçekleştirmeye zorlandığını açıkladı. Olayın ardından Weinstein'in cinsel olarak tacizlerine uzun zaman devam ettiğini de belirtti.

Gwyneth Paltrow

Gwyneth Paltrow

Kendi deneyimlerini paylaşmakta gecikmeyen oyunculardan biri de Gwyneth Paltrow'du. Paltrow, 1996 yılında Emma filminde çalışırken Weinstein'ın otel odasına çağırıldığını belirterek ünlü yapımcının kendisine masaj yapmayı teklif ettiğini açıkladı. Çok korktuğunu ve kovulacağını sandığını belirten oyuncu, o zamanlar birlikte olduğu erkek arkadaşı Brad Pitt'e durumu aktardığını ve Pitt'in ünlü yapımcıyla yüzleştiğini söyledi.

Léa Seydoux

Léa Seydoux

Léa Seydoux da ünlü yapımcı tarafından tacize uğrayan oyuncular arasında yer alıyor. Güzel yıldız, yapımcıyla birlikte film için Paris'te oldukları bir süreçte Weinstein'in kendisini otel odasına davet ettiğini ve odada bir anda üstüne atlayarak onu öpmeye çalıştığını açıkladı. Herkesin ünlü yapımcının tacizlerinden haberdar olduğunu ancak kimsenin onu durdurmadığını açıklayan Seydoux, "Onyıllardır bunları yapıp kariyerini sürdürebiliyor olması akıl almaz" diye konuştu.

Cara Delevingne

Cara Delevingne

Cara Delevingne de yapımcının tacizlerine hedef olan kadın oyunculardan biri. "Çok güçsüz ve korkmuş hissettim" diyen güzel yıldız, ailesini incitmemek adına şimdiye de sustuğunu açıkladı. Weinstein'in kendisine pek çok kadın oyuncuyla birlikte olması hakkında da böbürlendiğini belirten Delevingne, ünlü yapımcının odasına gitmek zorunda kaldığını ve yapımcının Delevingne'den odasındaki başka bir kadınla öpüşmesini istediğini belirtti.

Eva Green

Eva Green

Eva Green de ünlü yapımcının kurbanlarından biri olduğunu açıkladı. Paris'te gerçekleşen bir toplantının ertesinde ünlü yapımcının tacizine uğradığını belirten güzel yıldız, "İş için gerçekleşen bir buluşma sırasında oldukça uygunsuz davrandı ve onu üzerimden itmek zorunda kaldım. Olay sebebiyle şoka uğramış ve iğrenmiştim" diye konuştu.

Angelina Jolie

Angelina Jolie

Angelina Jolie de 1998 yılında Playing By Heart filminde çalışırken yapımcıyla kötü bir an yaşadıklarını itiraf etti. "Gençliğimde Harvey Weinstein'le kötü bir tecrübe yaşadım ve o olaydan sonra onunla çalışmamaya karar verdim. Onunla çalışacak olan insanları da her zaman uyardım" diyen Jolie, kadın oyunculara yapılan bu tacizin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Rose McGowan

Rose McGowan

Rose McGowan da yapımcının kubanları arasında. Sundance Film Festivali'nde yaşanan bir olay sebebiyle ünlü oyuncu Weinstein Company'den 100 bin dolarlık bir "sus payı" aldı. McGowan tacizleri bildiği halde sessiz kalan erkek oyunculara tepki gösteriyor ve Weinstein Company'nin yönetim kurulunun dağıtılması için kampanya yürütüyor. Bu davranışı pek çok oyuncu tarafından samimiyetsizlik olarak niteleniyor.

Heather Graham

Heather Graham

Heather Graham da yapımcı tarafından rol karşılığında cinsel ilişki teklifi alan oyunculardan biri. Güzel yıldız, "Umudum şu ki bu andan itibaren iş yerinde cinsel tacizi yeniden tanımlama konusundaki bir adım atılsın ve durumdan rahatsız olan kadınlar sesini duyurabilsin" dedi.

Kate Beckinsale

Kate Beckinsale

Kate Beckinsale de henüz 17 yaşındayken Weinstein'ın cinsel tacizlerinin hedefi olan bir oyuncu. Ünlü yapımcı tarafından odasına çağrıldığını, gittiğinde ise Weinstein'ın onu bir bornozla karşılayıp alkol ikram ettiğini açıklayan Beckinsale, yapımcıyla yıllar sonra yeniden karşılaştıklarında ise Weinstein'ın kendisine ilk tanıştıklarında aralarında bir şeyler geçip geçmediğini sormuş olduğunu söyledi. Güzel yıldız; "Beni taciz edip etmediğini hatırlamıyordu bile" diye konuştu.

Meryl Streep

Meryl Streep

Meryl Streep tacize uğrayan oyuncular arasında yer almasa da, konuya dair suskun kalmadı. Weinstein'in tacizlerinden haberdar olmadığını belirten oyuncu, "Davranış affedilmez, ancak gücün kötüye kullanımı çok tanıdık bir konu. Gözlemci medyamız tarafından gündeme getirilen, işitilen ve yükseltilen her cesur ses durumu değiştirmeye yardımcı olacaktır" diye konuştu.

Benedict Cumberbatch'tan Kadın Meslektaşlarına Destek

Benedict Cumberbatch'tan Kadın Meslektaşlarına Destek

Benedict Cumberbatch de olanlara dair sessiz kalmayanlardan.  Weinstein'ın "korkunç ve affedilemez eylemleri sebebiyle midesinin bulandığını" belirten oyuncu, sektördeki herkesi kadınlar adına mücadele etmeye ve cinsel tacize karşı koymaya davet ederek, "Başkaları, öne çıkma ve konuşmaları konusundaki desteğimizden güç alabilir. Ancak bunun için, bunun gibi daha fazla hikayenin ortaya çıkmasını beklememeliyiz. Hayatta böyle bir davranışa sıfır tolerans gösterilmeli" diye konuştu.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları