Korumalıktan Başrole Terfi Eden Seyithan Özdemir
Seyithan Özdemir'in hayatı filmlere öykü olacak kadar ilginç. Korumalık yapıyordu ve bir anda kendini bir filmin başrolünde buldu.

Sarmaşık filminde 2 metreyi geçen boyuyla başrollerden birini oynayan Seyithan Özdemir gerçek hayatta da filmdeki gibi koruma. Sanatçıların, işadamlarının güvenliğini sağlıyor.

Onu ilk kez Altın Portakal'dan en iyi film, yönetmen, senaryo, erkek oyuncu ödülleriyle dönen Sarmaşık'ta gördük. Kürt karakterini canlandırırken… Film boyunca görünse de tek kelime etmeyen, suskunluğuyla onlarca hikâye anlatan karakterle. Filmi izleyen kaç kişiden duydum, ‘Tolga Karaçelik bu oyuncuyu nereden buldu?' diye.

Rol yapmasa bile verdiği fotoğrafla filme artı değer katıyor, derinleştiriyor.

Seyithan Özdemir şimdi iki filmle daha seyirci karşısına çıkma hazırlığında. İkisi de korku filmi: ‘Baskın: Karabasan' ve ‘Hannas: Karanlıkta Saklanan'. Anlaşılan o ki ileride ismini daha sık duyacağız.

Özdemir, Sarmaşık'ta büyük bir gece kulübünün koruması olarak çıkıyordu karşımıza. Sonrasında toplumun farklı kesiminden farklı karakterlerle beraber gemiye biniyor ve uzun bir yolculuğa çıkıyor. Sonrası çatışma, gerilim, iktidar mücadelesi… Özdemir, canlandırdığı Kürt karakterinin derin sessizliğiyle bu mücadelenin parçasına dönüşüyor.

Seyithan Özdemir, filmde görünene benzer bir hikâyeye sahip. Muş doğumlu. Kürt kökenli çiftçi bir anne ve babanın çocuğu. Boyu: 2,05 m. 8 kardeşin küçüklerinden. Altı yıldır İstanbul'da yaşıyor. Altı yıldır filmde göründüğü gibi korumalık yapıyor. Gece kulüplerinde, konserlerde, sanatçılara, işadamlarına yakın korumalık…

İlk korumalık yaptığı iş hayli popüler bir isim, James Bond. Üç-dört yıl önce serinin İstanbul ayağı için Türkiye'ye gelmişti ya hani. O dönem setin güvenlik işlerini yeni başladığı şirket aldığı için Daniel Craig'in yakın korumalığını o yaptı. Onunla beraber İstanbul, Adana, Kapadokya'yı dolaştı. ‘Diyalog kurdunuz mu?' sorusuna cevabı: “Nerde, İngilizcem yok ki?”

FİLMDE HİÇ KONUŞMUYOR

FİLMDE HİÇ KONUŞMUYOR

Özdemir, ilkokul mezunu. Ailem okumam için ısrar etse de ben istemediğim için okumadım, diyenlerden. Haliyle oyunculuk eğitimi de yok. İçinden geldiği gibi oynuyor, oynamaya gayret ediyor. Filme dâhil olma hikâyesi şöyle: “Yönetmen Tolga Karaçelik benim patronu aramış, böyle bir kişiye ihtiyacım var, diye. Uzun boylu, esmer birini istiyor. Patron da Tolga hocayla beni buluşturdu. Oturduk, konuştuk, anlaştık ve oynadım. Daha önce ‘Zengin Kız Fakir Oğlan' dizisinde bir bölüm oynamıştım. Orada heyecan meyecan vardı. Burada daha sakindim ama daha zordu. Çünkü hiç konuşmuyorum.”

Seyithan Özdemir'in oyunculuğunu nasıl buluyorsunuz?

Seyithan Özdemir'in oyunculuğunu nasıl buluyorsunuz?

Özdemir, normal hayatta da çok konuşmuyor. Dinlemeyi seven biri, konuşması gerektiği vakit kelimeler çıkıyor ağzından. Kendisi sakinliği sevse de filmde oynadığı karakterin suskunluğu onu pek mutlu etmemiş. Hissiyatını şöyle özetliyor: “Tolga hocayla çok sefer tartıştık. Beni buraya koydunuz, hiç konuşmuyorum. Diğer adam sürekli benimle dalga geçiyor. Benim tek repliğim yok. İnsan konuşmak istiyor. Diyalog olsa daha güzel olur. Ama sonuçta senaryo, yönetmen ne derse o. İnsan ister istemez diyalog koymak istiyor ama olmuyor.”

“Unutulmaz bir yüzün var. Günlük hayata yansımaları nedir?” diye sorduğumda gülümseyerek cevap veriyor: “Biz alıştık artık. Takdir-i ilahi. Yüzüm bana yabancı gelmiyor. Milletin kendi aralarında konuşmalarını önemsemiyorum. Çok tanınmak istemiyorum. Az ünlü olayım. Benim prensibim o. Tanınıyor olmak sıkıntı. Serbest gezemiyorsun, istediğin şeyleri yapamıyorsun. Abi fotoğraf çekelim, diyorlar. Sıkıntı.”

Güncelleme: Seyithan Özdemir şimdi de "İçerde" adlı diziyle hayranlarıyla buluşuyor. Haberazzi.com olarak kendisine bol şans diliyoruz.

Güncelleme: Seyithan Özdemir şimdi de "İçerde" adlı diziyle hayranlarıyla buluşuyor. Haberazzi.com olarak kendisine bol şans diliyoruz.

Seyithan Özdemir: Ünlü olmak istemiyorum

SHOW TV’nin yeni fenomeni ‘İçerde’nin 2 metre 5 santimlik boyu ve sert bakışlarıyla adından söz ettiren karakteri Minik’e, Seyithan Özdemir hayat veriyor.

34 yaşındaki oyuncu, “İnsanlar fotoğraf çektirmeye yanıma geliyorlar. Rolümü ve beni çok sevdiklerini söylüyorlar. Hepsi güzel ama ben pek ünlü olmak istemiyorum” diyor.


İçerde'nin Minik'i Seyithan Özdemir Kimdir?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları