#Yaani'nin Yerliliği Veya Milliliği Üzerine
Türk İnternet tarihi kadar eski “Yerli Arama” projelerine bir yenisi daha eklendi. En son “Geliyoo” adında bir arama motorumuz tanıtılmış ve yerli olmak bir yana 20 Dolar’dan daha ucuz bir scriptle oluşturulduğu ortaya çıkmıştı. Öyle ki “Geliyoo”nun Google Adsense (Reklam Uygulaması) ve Analistic (Site Trafiğini Takip Etme) kodlarını kullandığı ortaya çıkmış ve Sosyal Medyada uzun süren geyiğe malzeme olmuştu.

Geliyoo’dan önce ise bir Türk girişimci tarafından ortaya atılan Hakia.com vardı ve daha sonrasında ise sırra kadem basmıştı. Hakia.com 2004 yılında nükleer fizikçi Dr. Rıza Can Berkan tarafından büyük umutlarla kurulmuş hatta ciddi yatırım desteği bile almıştı. Ama o da sonunu getiremedi.

Yaani'nin İçinde Rakiplerin Kaynak Kodu Var

Aralıklarla yine “Milli Arama Motoru” projeleri duyurulsa da kuşkusuz en çok ses getireni Turkcell tarafından dün duyurulan “Yaani” oldu. 

Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu dün yaptığı açıklamada Google ve Yandex ile iş birliğine gitmediklerini söyledi. Ama işin tekniğinden anlayanlar kaynak kodlarına bakınca Google, Yandex ve Yahoo’yu gördüler.

Yaani Kaynak Kodu 1

Yaani Kaynak Kodu 1

Yaani Kaynak Kodu 2

Yaani Kaynak Kodu 2

Yaani.com Kumar Sitesi Engeline Takıldı

Bunlar da yetmiyormuş gibi Yaani.com.tr kumar filtresine takıldı.  Technolabs’ın haberine göre kumar filtresine takılmasının sebebi “gözden kaçan kodlar” olsa da bu yerli arama motoruna verilen önemi göstermesi açısından da önemliydi. Haberde şu ifadeler kullanıldı: “ … sitenin içerisinde bulunan bazı kodlarda sitenin bir arama motoru olarak değil de, bir kumar sitesi olarak gözükmesi. Büyük ihtimalle komple satın alınan Yaani.com.tr'nin ismi ve teması altında, düzenleme yapılmadan önce demo olarak kumar alışkanlığından kurtulmak için yapılması gerekenleri gösteren rehber bir site bulunuyordu. Sitenin satın alındıktan sonra tasarım aşamasında bu kodlar ve yazılar gözden kaçmış, dolayısı ile büyük şirketlerin güvenlik yazılımları Yaani.com.tr'nin kumar sitesi olarak algılayıp otomatik olarak yasaklamış.”

Tüm bunların yanında asıl merak edilen soru da, Turkcell gibi büyük bir şirketin “Yerli Arama Motoru” diye adlandırdığı web sitesi projesi için devletten ne kadar yardım alıp almadığı. Olur da Turkcell bir açıklama yaparsa biz de bilgileneceğiz. Yaani, Yaani ve Yaani. İnsana bir gülme gelmiyor değil Yaani.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları